Гаури-аштоттара-шатанамавали: различия между версиями
Материал из Шайвавики
Derandriy (обсуждение | вклад) (Новая страница: «'''Шри-Гаури-аштоттара-шатанамавали''' — 108-миимённое восхваление богини Гаури. Сто́тру ре…») |
Derandriy (обсуждение | вклад) |
||
Строка 1: | Строка 1: | ||
'''Шри-Гаури-аштоттара-шатанамавали''' — 108-миимённое восхваление богини Гаури. Сто́тру рецитируют во время Гаури-пуджи, особенно во время Мангала-Гаури-пуджи, Махагаури-пуджи или Шодаса-Гаури-пуджи. Почитатели повторяют Гаури-аштоттарам каждую пятницу. | '''Шри-Гаури-аштоттара-шатанамавали''' (санскр. इति श्रीगौर्यष्टोत्तरशतनामावलिः सम्पूर्णा, iti śrīgauryaṣṭottaraśatanāmāvaliḥ sampūrṇā) — 108-миимённое восхваление богини Гаури. Сто́тру рецитируют во время Гаури-пуджи, особенно во время Мангала-Гаури-пуджи, Махагаури-пуджи или Шодаса-Гаури-пуджи. Почитатели повторяют Гаури-аштоттарам каждую пятницу. | ||
---- | ---- | ||
॥इति श्रीगौर्यष्टोत्तरशतनामावलिः सम्पूर्णा॥ | |||
iti śrīgauryaṣṭottaraśatanāmāvaliḥ sampūrṇā | |||
{| | {| | ||
|- | |||
|1. | |1. | ||
|ॐ श्री गौर्यै नमः। | |ॐ श्री गौर्यै नमः। | ||
| | |oṁ śrī gauryai namaḥ | ||
|- | |||
|- | |- | ||
|2. | |2. | ||
|ॐ गणेशजनन्यै नमः। | |ॐ गणेशजनन्यै नमः। | ||
| | |oṁ gaṇeśajananyai namaḥ | ||
|- | |||
|- | |- | ||
|3. | |3. | ||
|ॐ गिरिराजतनूद्भवायै नमः। | |ॐ गिरिराजतनूद्भवायै नमः। | ||
| | |oṁ girirājatanūdbhavāyai namaḥ | ||
|- | |||
|- | |- | ||
|4. | |4. | ||
|ॐ गुहाम्बिकायै नमः। | |ॐ गुहाम्बिकायै नमः। | ||
| | |oṁ guhāmbikāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|5. | |5. | ||
|ॐ जगन्मात्रे नमः। | |ॐ जगन्मात्रे नमः। | ||
| | |oṁ jaganmātre namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|6. | |6. | ||
|ॐ गंगाधरकुटुंबिन्यै | |ॐ गंगाधरकुटुंबिन्यै नमः| | ||
| | |oṁ gaṁgādharakuṭuṁbinyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|7. | |7. | ||
|ॐ वीरभद्रप्रसुवे नमः। | |ॐ वीरभद्रप्रसुवे नमः। | ||
| | |oṁ vīrabhadraprasuve namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|8. | |8. | ||
|ॐ विश्वव्यापिन्यै नमः। | |ॐ विश्वव्यापिन्यै नमः। | ||
| | |oṁ viśvavyāpinyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|9. | |9. | ||
|ॐ विश्वरूपिण्यै नमः। | |ॐ विश्वरूपिण्यै नमः। | ||
| | |oṁ viśvarūpiṇyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|10. | |10. | ||
|ॐ अष्टमूर्त्यात्मिकायै नमः। | |ॐ अष्टमूर्त्यात्मिकायै नमः। | ||
| | |oṁ aṣṭamūrtyātmikāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|11. | |11. | ||
|ॐ कष्टदारिद्र्यशमन्यै नमः। | |ॐ कष्टदारिद्र्यशमन्यै नमः। | ||
| | |oṁ kaṣṭadāridryaśamanyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|12. | |12. | ||
|ॐ शिवायै नमः। | |ॐ शिवायै नमः। | ||
| | |oṁ śivāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|13. | |13. | ||
|ॐ शांभव्यै नमः। | |ॐ शांभव्यै नमः। | ||
| | |oṁ śāṁbhavyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|14. | |14. | ||
|ॐ शंकर्यै नमः। | |ॐ शंकर्यै नमः। | ||
| | |oṁ śaṁkaryai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|15. | |15. | ||
|ॐ बालायै नमः। | |ॐ बालायै नमः। | ||
| | |oṁ bālāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|16. | |16. | ||
|ॐ भवान्यै नमः। | |ॐ भवान्यै नमः। | ||
| | |oṁ bhavānyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|17. | |17. | ||
|ॐ भद्रदायिन्यै नमः। | |ॐ भद्रदायिन्यै नमः। | ||
| | |oṁ bhadradāyinyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|18. | |18. | ||
|ॐ माङ्गल्यदायिन्यै नमः। | |ॐ माङ्गल्यदायिन्यै नमः। | ||
| | |oṁ māṅgalyadāyinyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|19. | |19. | ||
|ॐ सर्वमङ्गलायै नमः। | |ॐ सर्वमङ्गलायै नमः। | ||
| | |oṁ sarvamaṅgalāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|20. | |20. | ||
|ॐ मञ्जुभाषिण्यै नमः। | |ॐ मञ्जुभाषिण्यै नमः। | ||
| | |oṁ mañjubhāṣiṇyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|21. | |21. | ||
|ॐ महेश्वर्यै नमः। | |ॐ महेश्वर्यै नमः। | ||
| | |oṁ maheśvaryai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|22. | |22. | ||
|ॐ महामायायै नमः। | |ॐ महामायायै नमः। | ||
| | |oṁ mahāmāyāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|23. | |23. | ||
|ॐ मन्त्राराध्यायै नमः। | |ॐ मन्त्राराध्यायै नमः। | ||
| | |oṁ mantrārādhyāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|24. | |24. | ||
|ॐ महाबलायै नमः। | |ॐ महाबलायै नमः। | ||
| | |oṁ mahābalāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|25. | |25. | ||
|ॐ हेमाद्रिजायै नमः। | |ॐ हेमाद्रिजायै नमः। | ||
| | |oṁ hemādrijāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|26. | |26. | ||
|ॐ हैमवत्यै नमः। | |ॐ हैमवत्यै नमः। | ||
| | |oṁ haimavatyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|27. | |27. | ||
|ॐ पार्वत्यै नमः। | |ॐ पार्वत्यै नमः। | ||
| | |oṁ pārvatyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|28. | |28. | ||
|ॐ पापनाशिन्यै नमः। | |ॐ पापनाशिन्यै नमः। | ||
| | |oṁ pāpanāśinyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|29. | |29. | ||
|ॐ नारायणांशजायै नमः। | |ॐ नारायणांशजायै नमः। | ||
| | |oṁ nārāyaṇāṁśajāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|30. | |30. | ||
|ॐ नित्यायै नमः। | |ॐ नित्यायै नमः। | ||
| | |oṁ nityāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|31. | |31. | ||
|ॐ निरीशायै नमः। | |ॐ निरीशायै नमः। | ||
| | |oṁ nirīśāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|32. | |32. | ||
|ॐ निर्मलायै नमः। | |ॐ निर्मलायै नमः। | ||
| | |oṁ nirmalāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|33. | |33. | ||
|ॐ अम्बिकायै नमः। | |ॐ अम्बिकायै नमः। | ||
| | |oṁ ambikāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|34. | |34. | ||
|ॐ मृडान्यै नमः। | |ॐ मृडान्यै नमः। | ||
| | |oṁ mṛḍānyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|35. | |35. | ||
|ॐ मुनिसंसेव्यायै नमः। | |ॐ मुनिसंसेव्यायै नमः। | ||
| | |oṁ munisaṁsevyāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|36. | |36. | ||
|ॐ मानिन्यै नमः। | |ॐ मानिन्यै नमः। | ||
| | |oṁ māninyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|37. | |37. | ||
|ॐ मेनकात्मजायै नमः। | |ॐ मेनकात्मजायै नमः। | ||
| | |oṁ menakātmajāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|38. | |38. | ||
|ॐ कुमार्यै नमः। | |ॐ कुमार्यै नमः। | ||
| | |oṁ kumāryai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|39. | |39. | ||
|ॐ कन्यकायै नमः। | |ॐ कन्यकायै नमः। | ||
| | |oṁ kanyakāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|40. | |40. | ||
|ॐ दुर्गायै नमः। | |ॐ दुर्गायै नमः। | ||
| | |oṁ durgāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|41. | |41. | ||
|ॐ कलिदोषनिषूदिन्यै नमः। | |ॐ कलिदोषनिषूदिन्यै नमः। | ||
| | |oṁ kalidoṣaniṣūdinyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|42. | |42. | ||
|ॐ कात्यायिन्यै नमः। | |ॐ कात्यायिन्यै नमः। | ||
| | |oṁ kātyāyinyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|43. | |43. | ||
|ॐ कृपापूर्णायै नमः। | |ॐ कृपापूर्णायै नमः। | ||
| | |oṁ kṛpāpūrṇāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|44. | |44. | ||
|ॐ कल्याण्यै नमः। | |ॐ कल्याण्यै नमः। | ||
| | |oṁ kalyāṇyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|45. | |45. | ||
|ॐ कमलार्चितायै नमः। | |ॐ कमलार्चितायै नमः। | ||
| | |oṁ kamalārcitāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|46. | |46. | ||
|ॐ सत्यै नमः। | |ॐ सत्यै नमः। | ||
| | |oṁ satyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|47. | |47. | ||
|ॐ सर्वमय्यै नमः। | |ॐ सर्वमय्यै नमः। | ||
| | |oṁ sarvamayyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|48. | |48. | ||
|ॐ सौभाग्यदायै नमः। | |ॐ सौभाग्यदायै नमः। | ||
| | |oṁ saubhāgyadāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|49. | |49. | ||
|ॐ सरस्वत्यै नमः। | |ॐ सरस्वत्यै नमः। | ||
| | |oṁ sarasvatyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|50. | |50. | ||
|ॐ अमलायै नमः। | |ॐ अमलायै नमः। | ||
| | |oṁ amalāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|51. | |51. | ||
|ॐ अमरसंसेव्यायै नमः। | |ॐ अमरसंसेव्यायै नमः। | ||
| | |oṁ amarasaṁsevyāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|52. | |52. | ||
|ॐ अन्नपूर्णायै नमः। | |ॐ अन्नपूर्णायै नमः। | ||
| | |oṁ annapūrṇāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|53. | |53. | ||
|ॐ अमृतेश्वर्यै नमः। | |ॐ अमृतेश्वर्यै नमः। | ||
| | |oṁ amṛteśvaryai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|54. | |54. | ||
|ॐ अखिलागमसंस्तुतायै नमः। | |ॐ अखिलागमसंस्तुतायै नमः। | ||
| | |oṁ akhilāgamasaṁstutāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|55. | |55. | ||
|ॐ सुखसच्चित्सुधारसायै नमः। | |ॐ सुखसच्चित्सुधारसायै नमः। | ||
| | |oṁ sukhasaccitsudhārasāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|56. | |56. | ||
|ॐ बाल्याराधितभूतेशायै नमः। | |ॐ बाल्याराधितभूतेशायै नमः। | ||
| | |oṁ bālyārādhitabhūteśāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|57. | |57. | ||
|ॐ भानुकोटिसमद्युतये नमः। | |ॐ भानुकोटिसमद्युतये नमः। | ||
| | |oṁ bhānukoṭisamadyutaye namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|58. | |58. | ||
|ॐ हिरण्मय्यै नमः। | |ॐ हिरण्मय्यै नमः। | ||
| | |oṁ hiraṇmayyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|59. | |59. | ||
|ॐ परायै नमः। | |ॐ परायै नमः। | ||
| | |oṁ parāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|60. | |60. | ||
|ॐ सूक्ष्मायै नमः। | |ॐ सूक्ष्मायै नमः। | ||
| | |oṁ sūkṣmāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|61. | |61. | ||
|ॐ शीतांशुकृतशेखरायै नमः। | |ॐ शीतांशुकृतशेखरायै नमः। | ||
| | |oṁ śītāṁśukṛtaśekharāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|62. | |62. | ||
|ॐ हरिद्राकुंकुमाराध्यायै नमः। | |ॐ हरिद्राकुंकुमाराध्यायै नमः। | ||
| | |oṁ haridrākuṁkumārādhyāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|63. | |63. | ||
|ॐ सर्वकालसुमङ्गल्यै नमः। | |ॐ सर्वकालसुमङ्गल्यै नमः। | ||
| | |oṁ sarvakālasumaṅgalyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|64. | |64. | ||
|ॐ सर्वभोगप्रदायै नमः। | |ॐ सर्वभोगप्रदायै नमः। | ||
| | |oṁ sarvabhogapradāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|65. | |65. | ||
|ॐ सामशिखायै नमः। | |ॐ सामशिखायै नमः। | ||
| | |oṁ sāmaśikhāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|66. | |66. | ||
|ॐ वेदन्तलक्षणायै नमः। | |ॐ वेदन्तलक्षणायै नमः। | ||
| | |oṁ vedantalakṣaṇāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|67. | |67. | ||
|ॐ कर्मब्रह्ममय्यै नमः। | |ॐ कर्मब्रह्ममय्यै नमः। | ||
| | |oṁ karmabrahmamayyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|68. | |68. | ||
|ॐ कामकलनायै नमः। | |ॐ कामकलनायै नमः। | ||
| | |oṁ kāmakalanāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|69. | |69. | ||
|ॐ कांक्षितार्थदायै नमः। | |ॐ कांक्षितार्थदायै नमः। | ||
| | |oṁ kāṁkṣitārthadāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|70. | |70. | ||
|ॐ चन्द्रार्कायितताटङ्कायै नमः। | |ॐ चन्द्रार्कायितताटङ्कायै नमः। | ||
| | |oṁ candrārkāyitatāṭaṅkāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|71. | |71. | ||
|ॐ चिदंबरशरीरिण्यै नमः। | |ॐ चिदंबरशरीरिण्यै नमः। | ||
| | |oṁ cidaṁbaraśarīriṇyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|72. | |72. | ||
|ॐ श्रीचक्रवासिन्यै नमः। | |ॐ श्रीचक्रवासिन्यै नमः। | ||
| | |oṁ śrīcakravāsinyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|73. | |73. | ||
|ॐ देव्यै नमः। | |ॐ देव्यै नमः। | ||
| | |oṁ devyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|74. | |74. | ||
|ॐ कामेश्वरपत्न्यै नमः। | |ॐ कामेश्वरपत्न्यै नमः। | ||
| | |oṁ kāmeśvarapatnyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|75. | |75. | ||
|ॐ कमलायै नमः। | |ॐ कमलायै नमः। | ||
| | |oṁ kamalāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|76. | |76. | ||
|ॐ मारारातिप्रियार्धांग्यै नमः। | |ॐ मारारातिप्रियार्धांग्यै नमः। | ||
| | |oṁ mārārātipriyārdhāṁgyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|77. | |77. | ||
|ॐ मार्कण्डेयवरप्रदायै नमः। | |ॐ मार्कण्डेयवरप्रदायै नमः। | ||
| | |oṁ mārkaṇḍeyavarapradāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|78. | |78. | ||
|ॐ पुत्रपौत्रवरप्रदायै नमः। | |ॐ पुत्रपौत्रवरप्रदायै नमः। | ||
| | |oṁ putrapautravarapradāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|79. | |79. | ||
|ॐ पुण्यायै नमः। | |ॐ पुण्यायै नमः। | ||
| | |oṁ puṇyāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|80. | |80. | ||
|ॐ पुरुषार्थप्रदायिन्यै नमः। | |ॐ पुरुषार्थप्रदायिन्यै नमः। | ||
| | |oṁ puruṣārthapradāyinyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|81. | |81. | ||
|ॐ सत्यधर्मरतायै नमः। | |ॐ सत्यधर्मरतायै नमः। | ||
| | |oṁ satyadharmaratāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|82. | |82. | ||
|ॐ सर्वसाक्षिण्यै नमः। | |ॐ सर्वसाक्षिण्यै नमः। | ||
| | |oṁ sarvasākṣiṇyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|83. | |83. | ||
|ॐ शतशांगरूपिण्यै नमः। | |ॐ शतशांगरूपिण्यै नमः। | ||
| | |oṁ śataśāṁgarūpiṇyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|84. | |84. | ||
|ॐ श्यामलायै नमः। | |ॐ श्यामलायै नमः। | ||
| | |oṁ śyāmalāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|85. | |85. | ||
|ॐ बगलायै नमः। | |ॐ बगलायै नमः। | ||
| | |oṁ bagalāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|86. | |86. | ||
|ॐ चण्ड्यै नमः। | |ॐ चण्ड्यै नमः। | ||
| | |oṁ caṇḍyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|87. | |87. | ||
|ॐ मातृकायै नमः। | |ॐ मातृकायै नमः। | ||
| | |oṁ mātṛkāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|88. | |88. | ||
|ॐ भगमालिन्यै नमः। | |ॐ भगमालिन्यै नमः। | ||
| | |oṁ bhagamālinyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|89. | |89. | ||
|ॐ शूलिन्यै नमः। | |ॐ शूलिन्यै नमः। | ||
| | |oṁ śūlinyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|90. | |90. | ||
|ॐ विरजायै नमः। | |ॐ विरजायै नमः। | ||
| | |oṁ virajāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|91. | |91. | ||
|ॐ स्वाहायै नमः। | |ॐ स्वाहायै नमः। | ||
| | |oṁ svāhāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|92. | |92. | ||
|ॐ स्वधायै नमः। | |ॐ स्वधायै नमः। | ||
| | |oṁ svadhāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|93. | |93. | ||
|ॐ प्रत्यंगिराम्बिकायै नमः। | |ॐ प्रत्यंगिराम्बिकायै नमः। | ||
| | |oṁ pratyaṁgirāmbikāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|94. | |94. | ||
|ॐ आर्यायै नमः। | |ॐ आर्यायै नमः। | ||
| | |oṁ āryāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|95. | |95. | ||
|ॐ दाक्षायिण्यै नमः। | |ॐ दाक्षायिण्यै नमः। | ||
| | |oṁ dākṣāyiṇyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|96. | |96. | ||
|ॐ दीक्षायै नमः। | |ॐ दीक्षायै नमः। | ||
| | |oṁ dīkṣāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|97. | |97. | ||
|ॐ सर्ववस्तूत्तमोत्तमायै नमः। | |ॐ सर्ववस्तूत्तमोत्तमायै नमः। | ||
| | |oṁ sarvavastūttamottamāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|98. | |98. | ||
|ॐ शिवाभिधानायै नमः। | |ॐ शिवाभिधानायै नमः। | ||
| | |oṁ śivābhidhānāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|99. | |99. | ||
|ॐ श्रीविद्यायै नमः। | |ॐ श्रीविद्यायै नमः। | ||
| | |oṁ śrīvidyāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|100. | |100. | ||
|ॐ प्रणवार्थस्वरूपिण्यै नमः। | |ॐ प्रणवार्थस्वरूपिण्यै नमः। | ||
| | |oṁ praṇavārthasvarūpiṇyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|101. | |101. | ||
|ॐ ह्र्रींकार्यै नमः। | |ॐ ह्र्रींकार्यै नमः। | ||
| | |oṁ hrrīṁkāryai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|102. | |102. | ||
|ॐ नादरूपायै नमः। | |ॐ नादरूपायै नमः। | ||
| | |oṁ nādarūpāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|103. | |103. | ||
|ॐ त्रिपुरायै नमः। | |ॐ त्रिपुरायै नमः। | ||
| | |oṁ tripurāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|104. | |104. | ||
|ॐ त्रिगुणायै नमः। | |ॐ त्रिगुणायै नमः। | ||
| | |oṁ triguṇāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|105. | |105. | ||
|ॐ ईश्वर्यै नमः। | |ॐ ईश्वर्यै नमः। | ||
| | |oṁ īśvaryai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|106. | |106. | ||
|ॐ सुन्दर्यै नमः। | |ॐ सुन्दर्यै नमः। | ||
| | |oṁ sundaryai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|107. | |107. | ||
|ॐ स्वर्णगौर्यै नमः। | |ॐ स्वर्णगौर्यै नमः। | ||
| | |oṁ svarṇagauryai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
|108. | |108. | ||
|ॐ षोडशाक्षरदेवतायै नमः। | |ॐ षोडशाक्षरदेवतायै नमः। | ||
| | |oṁ ṣoḍaśākṣaradevatāyai namaḥ | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Версия 19:51, 17 августа 2017
Шри-Гаури-аштоттара-шатанамавали (санскр. इति श्रीगौर्यष्टोत्तरशतनामावलिः सम्पूर्णा, iti śrīgauryaṣṭottaraśatanāmāvaliḥ sampūrṇā) — 108-миимённое восхваление богини Гаури. Сто́тру рецитируют во время Гаури-пуджи, особенно во время Мангала-Гаури-пуджи, Махагаури-пуджи или Шодаса-Гаури-пуджи. Почитатели повторяют Гаури-аштоттарам каждую пятницу.
॥इति श्रीगौर्यष्टोत्तरशतनामावलिः सम्पूर्णा॥ iti śrīgauryaṣṭottaraśatanāmāvaliḥ sampūrṇā
1. | ॐ श्री गौर्यै नमः। | oṁ śrī gauryai namaḥ |
2. | ॐ गणेशजनन्यै नमः। | oṁ gaṇeśajananyai namaḥ |
3. | ॐ गिरिराजतनूद्भवायै नमः। | oṁ girirājatanūdbhavāyai namaḥ |
4. | ॐ गुहाम्बिकायै नमः। | oṁ guhāmbikāyai namaḥ |
5. | ॐ जगन्मात्रे नमः। | oṁ jaganmātre namaḥ |
6. | oṁ gaṁgādharakuṭuṁbinyai namaḥ | |
7. | ॐ वीरभद्रप्रसुवे नमः। | oṁ vīrabhadraprasuve namaḥ |
8. | ॐ विश्वव्यापिन्यै नमः। | oṁ viśvavyāpinyai namaḥ |
9. | ॐ विश्वरूपिण्यै नमः। | oṁ viśvarūpiṇyai namaḥ |
10. | ॐ अष्टमूर्त्यात्मिकायै नमः। | oṁ aṣṭamūrtyātmikāyai namaḥ |
11. | ॐ कष्टदारिद्र्यशमन्यै नमः। | oṁ kaṣṭadāridryaśamanyai namaḥ |
12. | ॐ शिवायै नमः। | oṁ śivāyai namaḥ |
13. | ॐ शांभव्यै नमः। | oṁ śāṁbhavyai namaḥ |
14. | ॐ शंकर्यै नमः। | oṁ śaṁkaryai namaḥ |
15. | ॐ बालायै नमः। | oṁ bālāyai namaḥ |
16. | ॐ भवान्यै नमः। | oṁ bhavānyai namaḥ |
17. | ॐ भद्रदायिन्यै नमः। | oṁ bhadradāyinyai namaḥ |
18. | ॐ माङ्गल्यदायिन्यै नमः। | oṁ māṅgalyadāyinyai namaḥ |
19. | ॐ सर्वमङ्गलायै नमः। | oṁ sarvamaṅgalāyai namaḥ |
20. | ॐ मञ्जुभाषिण्यै नमः। | oṁ mañjubhāṣiṇyai namaḥ |
21. | ॐ महेश्वर्यै नमः। | oṁ maheśvaryai namaḥ |
22. | ॐ महामायायै नमः। | oṁ mahāmāyāyai namaḥ |
23. | ॐ मन्त्राराध्यायै नमः। | oṁ mantrārādhyāyai namaḥ |
24. | ॐ महाबलायै नमः। | oṁ mahābalāyai namaḥ |
25. | ॐ हेमाद्रिजायै नमः। | oṁ hemādrijāyai namaḥ |
26. | ॐ हैमवत्यै नमः। | oṁ haimavatyai namaḥ |
27. | ॐ पार्वत्यै नमः। | oṁ pārvatyai namaḥ |
28. | ॐ पापनाशिन्यै नमः। | oṁ pāpanāśinyai namaḥ |
29. | ॐ नारायणांशजायै नमः। | oṁ nārāyaṇāṁśajāyai namaḥ |
30. | ॐ नित्यायै नमः। | oṁ nityāyai namaḥ |
31. | ॐ निरीशायै नमः। | oṁ nirīśāyai namaḥ |
32. | ॐ निर्मलायै नमः। | oṁ nirmalāyai namaḥ |
33. | ॐ अम्बिकायै नमः। | oṁ ambikāyai namaḥ |
34. | ॐ मृडान्यै नमः। | oṁ mṛḍānyai namaḥ |
35. | ॐ मुनिसंसेव्यायै नमः। | oṁ munisaṁsevyāyai namaḥ |
36. | ॐ मानिन्यै नमः। | oṁ māninyai namaḥ |
37. | ॐ मेनकात्मजायै नमः। | oṁ menakātmajāyai namaḥ |
38. | ॐ कुमार्यै नमः। | oṁ kumāryai namaḥ |
39. | ॐ कन्यकायै नमः। | oṁ kanyakāyai namaḥ |
40. | ॐ दुर्गायै नमः। | oṁ durgāyai namaḥ |
41. | ॐ कलिदोषनिषूदिन्यै नमः। | oṁ kalidoṣaniṣūdinyai namaḥ |
42. | ॐ कात्यायिन्यै नमः। | oṁ kātyāyinyai namaḥ |
43. | ॐ कृपापूर्णायै नमः। | oṁ kṛpāpūrṇāyai namaḥ |
44. | ॐ कल्याण्यै नमः। | oṁ kalyāṇyai namaḥ |
45. | ॐ कमलार्चितायै नमः। | oṁ kamalārcitāyai namaḥ |
46. | ॐ सत्यै नमः। | oṁ satyai namaḥ |
47. | ॐ सर्वमय्यै नमः। | oṁ sarvamayyai namaḥ |
48. | ॐ सौभाग्यदायै नमः। | oṁ saubhāgyadāyai namaḥ |
49. | ॐ सरस्वत्यै नमः। | oṁ sarasvatyai namaḥ |
50. | ॐ अमलायै नमः। | oṁ amalāyai namaḥ |
51. | ॐ अमरसंसेव्यायै नमः। | oṁ amarasaṁsevyāyai namaḥ |
52. | ॐ अन्नपूर्णायै नमः। | oṁ annapūrṇāyai namaḥ |
53. | ॐ अमृतेश्वर्यै नमः। | oṁ amṛteśvaryai namaḥ |
54. | ॐ अखिलागमसंस्तुतायै नमः। | oṁ akhilāgamasaṁstutāyai namaḥ |
55. | ॐ सुखसच्चित्सुधारसायै नमः। | oṁ sukhasaccitsudhārasāyai namaḥ |
56. | ॐ बाल्याराधितभूतेशायै नमः। | oṁ bālyārādhitabhūteśāyai namaḥ |
57. | ॐ भानुकोटिसमद्युतये नमः। | oṁ bhānukoṭisamadyutaye namaḥ |
58. | ॐ हिरण्मय्यै नमः। | oṁ hiraṇmayyai namaḥ |
59. | ॐ परायै नमः। | oṁ parāyai namaḥ |
60. | ॐ सूक्ष्मायै नमः। | oṁ sūkṣmāyai namaḥ |
61. | ॐ शीतांशुकृतशेखरायै नमः। | oṁ śītāṁśukṛtaśekharāyai namaḥ |
62. | ॐ हरिद्राकुंकुमाराध्यायै नमः। | oṁ haridrākuṁkumārādhyāyai namaḥ |
63. | ॐ सर्वकालसुमङ्गल्यै नमः। | oṁ sarvakālasumaṅgalyai namaḥ |
64. | ॐ सर्वभोगप्रदायै नमः। | oṁ sarvabhogapradāyai namaḥ |
65. | ॐ सामशिखायै नमः। | oṁ sāmaśikhāyai namaḥ |
66. | ॐ वेदन्तलक्षणायै नमः। | oṁ vedantalakṣaṇāyai namaḥ |
67. | ॐ कर्मब्रह्ममय्यै नमः। | oṁ karmabrahmamayyai namaḥ |
68. | ॐ कामकलनायै नमः। | oṁ kāmakalanāyai namaḥ |
69. | ॐ कांक्षितार्थदायै नमः। | oṁ kāṁkṣitārthadāyai namaḥ |
70. | ॐ चन्द्रार्कायितताटङ्कायै नमः। | oṁ candrārkāyitatāṭaṅkāyai namaḥ |
71. | ॐ चिदंबरशरीरिण्यै नमः। | oṁ cidaṁbaraśarīriṇyai namaḥ |
72. | ॐ श्रीचक्रवासिन्यै नमः। | oṁ śrīcakravāsinyai namaḥ |
73. | ॐ देव्यै नमः। | oṁ devyai namaḥ |
74. | ॐ कामेश्वरपत्न्यै नमः। | oṁ kāmeśvarapatnyai namaḥ |
75. | ॐ कमलायै नमः। | oṁ kamalāyai namaḥ |
76. | ॐ मारारातिप्रियार्धांग्यै नमः। | oṁ mārārātipriyārdhāṁgyai namaḥ |
77. | ॐ मार्कण्डेयवरप्रदायै नमः। | oṁ mārkaṇḍeyavarapradāyai namaḥ |
78. | ॐ पुत्रपौत्रवरप्रदायै नमः। | oṁ putrapautravarapradāyai namaḥ |
79. | ॐ पुण्यायै नमः। | oṁ puṇyāyai namaḥ |
80. | ॐ पुरुषार्थप्रदायिन्यै नमः। | oṁ puruṣārthapradāyinyai namaḥ |
81. | ॐ सत्यधर्मरतायै नमः। | oṁ satyadharmaratāyai namaḥ |
82. | ॐ सर्वसाक्षिण्यै नमः। | oṁ sarvasākṣiṇyai namaḥ |
83. | ॐ शतशांगरूपिण्यै नमः। | oṁ śataśāṁgarūpiṇyai namaḥ |
84. | ॐ श्यामलायै नमः। | oṁ śyāmalāyai namaḥ |
85. | ॐ बगलायै नमः। | oṁ bagalāyai namaḥ |
86. | ॐ चण्ड्यै नमः। | oṁ caṇḍyai namaḥ |
87. | ॐ मातृकायै नमः। | oṁ mātṛkāyai namaḥ |
88. | ॐ भगमालिन्यै नमः। | oṁ bhagamālinyai namaḥ |
89. | ॐ शूलिन्यै नमः। | oṁ śūlinyai namaḥ |
90. | ॐ विरजायै नमः। | oṁ virajāyai namaḥ |
91. | ॐ स्वाहायै नमः। | oṁ svāhāyai namaḥ |
92. | ॐ स्वधायै नमः। | oṁ svadhāyai namaḥ |
93. | ॐ प्रत्यंगिराम्बिकायै नमः। | oṁ pratyaṁgirāmbikāyai namaḥ |
94. | ॐ आर्यायै नमः। | oṁ āryāyai namaḥ |
95. | ॐ दाक्षायिण्यै नमः। | oṁ dākṣāyiṇyai namaḥ |
96. | ॐ दीक्षायै नमः। | oṁ dīkṣāyai namaḥ |
97. | ॐ सर्ववस्तूत्तमोत्तमायै नमः। | oṁ sarvavastūttamottamāyai namaḥ |
98. | ॐ शिवाभिधानायै नमः। | oṁ śivābhidhānāyai namaḥ |
99. | ॐ श्रीविद्यायै नमः। | oṁ śrīvidyāyai namaḥ |
100. | ॐ प्रणवार्थस्वरूपिण्यै नमः। | oṁ praṇavārthasvarūpiṇyai namaḥ |
101. | ॐ ह्र्रींकार्यै नमः। | oṁ hrrīṁkāryai namaḥ |
102. | ॐ नादरूपायै नमः। | oṁ nādarūpāyai namaḥ |
103. | ॐ त्रिपुरायै नमः। | oṁ tripurāyai namaḥ |
104. | ॐ त्रिगुणायै नमः। | oṁ triguṇāyai namaḥ |
105. | ॐ ईश्वर्यै नमः। | oṁ īśvaryai namaḥ |
106. | ॐ सुन्दर्यै नमः। | oṁ sundaryai namaḥ |
107. | ॐ स्वर्णगौर्यै नमः। | oṁ svarṇagauryai namaḥ |
108. | ॐ षोडशाक्षरदेवतायै नमः। | oṁ ṣoḍaśākṣaradevatāyai namaḥ |