Редактирование: Шмашана-калика-сахасранама
Внимание! Вы не авторизовались на сайте. Ваш IP-адрес будет публично видимым, если вы будете вносить любые правки. Если вы войдёте или создадите учётную запись, правки вместо этого будут связаны с вашим именем пользователя, а также у вас появятся другие преимущества.
Правка может быть отменена. Пожалуйста, просмотрите сравнение версий, чтобы убедиться, что это именно те изменения, которые вас интересуют, и нажмите «Записать страницу», чтобы ваша отмена правки была сохранена.
Текущая версия | Ваш текст | ||
Строка 520: | Строка 520: | ||
pretadehā karṇapūrā pretapāṇī sumekhalā .<br /> pretāsanā priyapretā pretabhūmikṛtālayā .. 33.. | pretadehā karṇapūrā pretapāṇī sumekhalā .<br /> pretāsanā priyapretā pretabhūmikṛtālayā .. 33.. | ||
|- | |- | ||
| 119.|| - || pretadehā karṇapūrā || Носящая мертвые тела в ушах. | | 119 .|| - || pretadehā karṇapūrā || Носящая мертвые тела в ушах. |- | ||
|- | | 120 .|| - || pretapāṇī sumekhalā || Носящая прекрасный пояс из рук мертвецов. |- | ||
| 120.|| - || pretapāṇī sumekhalā || Носящая прекрасный пояс из рук мертвецов. | | 121 .|| - || pretāsanā || Восседающая на трупе. |- | ||
|- | | 122 .|| - || priyapretā || Любящая трупы. |- | ||
| 121.|| - || pretāsanā || Восседающая на трупе. | | 123 .|| - || pretabhūmikṛtālayā || Обитающая на созданной Ею земле мертвецов |- | ||
|- | |||
| 122.|| - || priyapretā || Любящая трупы. | |||
|- | |||
| 123.|| - || pretabhūmikṛtālayā || Обитающая на созданной Ею земле мертвецов | |||
|- | |||
| || colspan="3" | <br />श्मशानवासिनी पुण्या पुण्यदा कुलपण्डिता .<br /> पुण्यालया पुण्यदेहा पुण्यश्लोकी च पावनी .. ३४.. <br /> | | || colspan="3" | <br />श्मशानवासिनी पुण्या पुण्यदा कुलपण्डिता .<br /> पुण्यालया पुण्यदेहा पुण्यश्लोकी च पावनी .. ३४.. <br /> | ||
śmaśānavāsinī puṇyā puṇyadā kulapaṇḍitā .<br /> puṇyālayā puṇyadehā puṇyaślokī ca pāvanī .. 34.. | śmaśānavāsinī puṇyā puṇyadā kulapaṇḍitā .<br /> puṇyālayā puṇyadehā puṇyaślokī ca pāvanī .. 34.. | ||
|- | |- | ||
| 124.|| - || śmaśānavāsinī || Обитающая на шмашане. | | 124 .|| - || śmaśānavāsinī || Обитающая на шмашане. |- | ||
|- | | 125 .|| - || puṇyā || Добродеятельная. |- | ||
| 125.|| - || puṇyā || Добродеятельная. | | 126 .|| - || puṇyadā || Дарующая добродеятельность. |- | ||
|- | | 127 .|| - || kulapaṇḍitā || Учительница Кулы. |- | ||
| 126.|| - || puṇyadā || Дарующая добродеятельность. | | 128 .|| - || puṇyālayā || Живущая в чистоте. |- | ||
|- | | 129 .|| - || puṇyadehā || Чистая телом. |- | ||
| 127.|| - || kulapaṇḍitā || | | 130 .|| - || puṇyaślokī || Воспеваемая чистыми стихами. |- | ||
|- | | 131 .|| - || pāvanī || Очищающая |- | ||
| 128.|| - || puṇyālayā || Живущая в чистоте. | |||
|- | |||
| 129.|| - || puṇyadehā || Чистая телом. | |||
|- | |||
| 130.|| - || puṇyaślokī || Воспеваемая чистыми стихами. | |||
|- | |||
| 131.|| - || pāvanī || Очищающая | |||
|- | |||
| || colspan="3" | <br />पुत्रा पवित्रा परमा पुरा पुण्यविभूषणा .<br /> पुण्यनाम्नी भीतिहरा वरदा खड्गपाणिनी .. ३५.. <br /> | | || colspan="3" | <br />पुत्रा पवित्रा परमा पुरा पुण्यविभूषणा .<br /> पुण्यनाम्नी भीतिहरा वरदा खड्गपाणिनी .. ३५.. <br /> | ||
putrā pavitrā paramā purā puṇya-vibhūṣaṇā .<br /> puṇya-nāmnī bhītiharā varadā khaḍga-pāṇinī .. 35.. | putrā pavitrā paramā purā puṇya-vibhūṣaṇā .<br /> puṇya-nāmnī bhītiharā varadā khaḍga-pāṇinī .. 35.. | ||
|- | |- | ||
| 132.|| - || putrā || Дочь. | | 132 .|| - || putrā || Дочь. |- | ||
|- | | 133 .|| - || pavitrā || Святая. |- | ||
| 133.|| - || pavitrā || Святая. | | 134 .|| - || paramā || Высшая. |- | ||
|- | | 135 .|| - || purā || Ведущая за собой. |- | ||
| 134.|| - || paramā || Высшая. | | 136 .|| - || puṇyavibhūṣaṇā || Украшенная чистотой. |- | ||
|- | | 137 .|| - || puṇyanāmnī || Имеющая благоприятные имена. |- | ||
| 135.|| - || purā || Ведущая за собой. | | 138 .|| - || bhītiharā || Рассеивающая страх. |- | ||
|- | | 139 .|| - || varadā || Дарующая благо. |- | ||
| 136.|| - || puṇyavibhūṣaṇā || Украшенная чистотой. | | 140 .|| - || khaḍgapāṇinī || Держащая в руке меч |- | ||
|- | |||
| 137.|| - || puṇyanāmnī || Имеющая благоприятные имена. | |||
|- | |||
| 138.|| - || bhītiharā || Рассеивающая страх. | |||
|- | |||
| 139.|| - || varadā || Дарующая благо. | |||
|- | |||
| 140.|| - || khaḍgapāṇinī || Держащая в руке меч | |||
|- | |||
| || colspan="3" | <br />नृमुण्डहस्तशस्ता च छिन्नमस्ता सुनासिका .<br /> दक्षिणा श्यामला श्यामा शान्ता पीनोन्नतस्तनी .. ३६.. <br /> | | || colspan="3" | <br />नृमुण्डहस्तशस्ता च छिन्नमस्ता सुनासिका .<br /> दक्षिणा श्यामला श्यामा शान्ता पीनोन्नतस्तनी .. ३६.. <br /> | ||
nṛmuṇḍahastaśastā ca chinnamastā sunāsikā .<br /> dakṣiṇā śyāmalā śyāmā śāntā pīnonnatastanī .. 36.. | nṛmuṇḍahastaśastā ca chinnamastā sunāsikā .<br /> dakṣiṇā śyāmalā śyāmā śāntā pīnonnatastanī .. 36.. | ||
|- | |- | ||
| 141.|| - || nṛmuṇḍahastā || Держащая в руке человеческий череп | | 141 .|| - || nṛmuṇḍahastā || Держащая в руке человеческий череп. |- | ||
|- | | 142 .|| - || śastā || Прославляемая. |- | ||
| 142.|| - || śastā || Прославляемая | | 143 .|| - || chinnamastā || Обезглавленная, [[Чхинамаста]]. |- | ||
|- | | 144 .|| - || sunāsikā || Прекрасноносая. |- | ||
| 143.|| - || chinnamastā || Обезглавленная, [[Чхинамаста]] | | 145 .|| - || dakṣiṇā || Благая. |- | ||
|- | | 146 .|| - || śyāmalā || Темнокожая, Шьямала. |- | ||
| 144.|| - || sunāsikā || Прекрасноносая. | | 147 .|| - || śyāmā || Тёмно-синекожая, Шьяма. |- | ||
|- | | 148 .|| - || śāntā || Мирная. |- | ||
| 145.|| - || dakṣiṇā || Благая. | | 149 .|| - || pīnonnatastanī || Полногрудая |- | ||
|- | |||
| 146.|| - || śyāmalā || | |||
|- | |||
| 147.|| - || śyāmā || | |||
|- | |||
| 148.|| - || śāntā || Мирная. | |||
|- | |||
| 149.|| - || pīnonnatastanī || Полногрудая | |||
|- | |||
| || colspan="3" | <br />दिगंबरा घोररावा सृकान्ता रक्तवाहिनी.<br /> घोररावा शिवा खड्गा विशङ्का मदनातुरा .. ३७.. <br /> | | || colspan="3" | <br />दिगंबरा घोररावा सृकान्ता रक्तवाहिनी.<br /> घोररावा शिवा खड्गा विशङ्का मदनातुरा .. ३७.. <br /> | ||
digaṁbarā ghorarāvā sṛkāntā raktavāhinī.<br /> ghorarāvā śivā khaḍgā viśaṅkā madanāturā .. 37.. | digaṁbarā ghorarāvā sṛkāntā raktavāhinī.<br /> ghorarāvā śivā khaḍgā viśaṅkā madanāturā .. 37.. | ||
|- | |- | ||
| 150.|| - || digaṁbarā || Обнажённая, Облаченная в стороны света. | | 150 .|| - || digaṁbarā || Обнажённая, Облаченная в стороны света. |- | ||
|- | | 151 .|| - || ghorarāvā || Страшно ревущая. |- | ||
| 151.|| - || ghorarāvā || Страшно ревущая. | | 152 .|| - || sṛkāntā || Священная возлюбленная. |- | ||
|- | | 153 .|| - || raktavāhinī || Заливающая кровью. |- | ||
| 152.|| - || sṛkāntā || Священная возлюбленная | | 154 .|| - || ghorarāvā || Издающая ужасные звуки. |- | ||
|- | | 155 .|| - || śivā || Милостивая |- | ||
| 153.|| - || raktavāhinī || Заливающая кровью. | | 156 .|| - || khaḍgā || Держащая меч. |- | ||
|- | | 157 .|| - || viśaṅkā || Бесстрашная. |- | ||
| 154.|| - || ghorarāvā || Издающая ужасные звуки. | | 158 .|| - || madanāturā || Томящаяся от любви |- | ||
|- | |||
| 155.|| - || śivā || Милостивая | |||
|- | |||
| 156.|| - || khaḍgā || Держащая меч. | |||
|- | |||
| 157.|| - || viśaṅkā || Бесстрашная. | |||
|- | |||
| 158.|| - || madanāturā || Томящаяся от любви | |||
|- | |||
| || colspan="3" | <br />मत्ता प्रमत्ता प्रमदा सुधासिन्धुनिवासिनी .<br /> अतिमत्ता महामत्ता सर्वाकर्षणकारिणी .. ३८.. <br /> | | || colspan="3" | <br />मत्ता प्रमत्ता प्रमदा सुधासिन्धुनिवासिनी .<br /> अतिमत्ता महामत्ता सर्वाकर्षणकारिणी .. ३८.. <br /> | ||
mattā pramattā pramadā | mattā pramattā pramadā sudhāsindhu-nivāsinī .<br /> atimattā mahāmattā sarvākarṣaṇakāriṇī .. 38.. | ||
|- | |- | ||
| 159 .|| - || mattā || Безудержная. |- | |||
| 160 .|| - || pramattā || Опьяненная. |- | |||
| 161 .|| - || pramadā || Обезумевшая. |- | |||
| 162 .|| - || sudhāsindhunivāsinī || Обитающая в океане нектара. |- | |||
| 163 .|| - || atimattā || Чрезвычайно безумная . |- | |||
| 164 .|| - || mahāmattā || Пребывающая в сильном опьянении. |- | |||
| 165 .|| - || sarvākarṣaṇakāriṇī || Создающая всеобщее притяжение, Всепривлекающая |- | |||
| || colspan="3" | <br />गीतप्रिया वाद्यरता प्रेतनृत्यपरायणा .<br /> चतुर्भुजा दशभुजाअष्टादशभुजा तथा .. ३९.. <br /> | | || colspan="3" | <br />गीतप्रिया वाद्यरता प्रेतनृत्यपरायणा .<br /> चतुर्भुजा दशभुजाअष्टादशभुजा तथा .. ३९.. <br /> | ||
gītapriyā vādyaratā pretanṛtyaparāyaṇā .<br /> caturbhujā daśabhujā\-aṣṭādaśabhujā tathā .. 39.. | gītapriyā vādyaratā pretanṛtyaparāyaṇā .<br /> caturbhujā daśabhujā\-aṣṭādaśabhujā tathā .. 39.. | ||
|- | |- | ||
| 166.|| - || gītapriyā || Любящая песнопения. | | 166 .|| - || gītapriyā || Любящая песнопения. |- | ||
|- | | 167 .|| - || vādyaratā || Удовлетворяемая музыкой. |- | ||
| 167.|| - || vādyaratā || Удовлетворяемая музыкой. | | 168 .|| - || pretanṛtyaparāyaṇā || Предающаяся танцам с духами умерших |- | ||
|- | | 169 .|| - || caturbhujā || Четырёхрукая. |- | ||
| 168.|| - || pretanṛtyaparāyaṇā || Предающаяся танцам с духами умерших | | 170 .|| - || daśabhujā || Десятирукая. |- | ||
|- | | 171 .|| - || aṣṭādaśabhujā || Восемнадцатирукая |- | ||
| 169.|| - || caturbhujā || Четырёхрукая. | |||
|- | |||
| 170.|| - || daśabhujā || Десятирукая. | |||
|- | |||
| 171.|| - || aṣṭādaśabhujā || Восемнадцатирукая | |||
|- | |||
| || colspan="3" | <br />कात्यायनी जगन्माता जगती परमेश्वरी .<br /> जगत्बन्धुर्जगद्धात्री जगदानन्दकारिणी .. ४०.. <br /> | | || colspan="3" | <br />कात्यायनी जगन्माता जगती परमेश्वरी .<br /> जगत्बन्धुर्जगद्धात्री जगदानन्दकारिणी .. ४०.. <br /> | ||
kātyāyanī jaganmātā jagatī parameśvarī.<br /> jagatbandhurjagaddhātrī jagadānandakāriṇī .. 40.. | kātyāyanī jaganmātā jagatī parameśvarī.<br /> jagatbandhurjagaddhātrī jagadānandakāriṇī .. 40.. | ||
|- | |- | ||
| 172.|| - || kātyāyanī || Катьяяни | | 172 .|| - || kātyāyanī || Катьяяни. |- | ||
|- | | 173 .|| - || jaganmātā || Мать Вселенной. |- | ||
| 173.|| - || jaganmātā || Мать Вселенной. | | 174 .|| - || jagatī || Сама вселенная. |- | ||
|- | | 175 .|| - || parameśvarī || Верховная владычица. |- | ||
| 174.|| - || jagatī || Сама вселенная. | | 176 .|| - || jagadbandhu || Родственница [всех] во Вселенной. |- | ||
|- | | 177 .|| - || jagaddhātrī || Хранительница мира. |- | ||
| 175.|| - || parameśvarī || Верховная владычица. | | 178 .|| - || jagadānandakāriṇī || Созидающая всё блаженство во Вселенной |- | ||
|- | |||
| 176.|| - || jagadbandhu || Родственница [всех] во Вселенной. | |||
|- | |||
| 177.|| - || jagaddhātrī || Хранительница мира. | |||
|- | |||
| 178.|| - || jagadānandakāriṇī || Созидающая всё блаженство во Вселенной | |||
|- | |||
| || colspan="3" | <br />जन्ममयी हैमवती महामाया महामहा <br /> नागयज्ञोपवीताङ्गी नागिनी नागशायिनी .. ४१.. <br /> | | || colspan="3" | <br />जन्ममयी हैमवती महामाया महामहा <br /> नागयज्ञोपवीताङ्गी नागिनी नागशायिनी .. ४१.. <br /> | ||
janmamayī haimavatī mahāmāyā mahāmahā <br /> nāgayajñopavītāṅgī nāginī nāgaśāyinī .. 41.. | janmamayī haimavatī mahāmāyā mahāmahā <br /> nāgayajñopavītāṅgī nāginī nāgaśāyinī .. 41.. | ||
|- | |- | ||
| 179.|| - || janmamayī || Наполняющая Собою рождение | | 179 .|| - || janmamayī || Наполняющая Собою рождение |- | ||
|- | | 180 .|| - || haimavatī || Гималайская, дочь [[Химавант]]а |- | ||
| 180.|| - || haimavatī || Гималайская, дочь [[Химавант]]а | | 181 .|| - || mahāmāyā || Великая иллюзия |- | ||
|- | | 182 .|| - || mahāmahā || Величайшая |- | ||
| 181.|| - || mahāmāyā || Великая иллюзия | | 183 .|| - || nāgayajñopavītāṅgī || Носящая на теле священный шнур из змей |- | ||
|- | | 184 .|| - || nāginī || Окружённая змеями, Нагиня |- | ||
| 182.|| - || mahāmahā || Величайшая | | 185 .|| - || nāgaśāyinī || Лежащая на змее |- | ||
|- | |||
| 183.|| - || nāgayajñopavītāṅgī || Носящая на теле священный шнур из змей | |||
|- | |||
| 184.|| - || nāginī || Окружённая змеями, Нагиня | |||
|- | |||
| 185.|| - || nāgaśāyinī || Лежащая на змее | |||
|- | |||
| || colspan="3" | <br />नागकन्या देवकन्या गन्धर्वी किन्नरेश्वरी <br /> मोहरात्री महारात्री दारुणा भासुराम्बरा .. ४२.. <br /> | | || colspan="3" | <br />नागकन्या देवकन्या गन्धर्वी किन्नरेश्वरी <br /> मोहरात्री महारात्री दारुणा भासुराम्बरा .. ४२.. <br /> | ||
nāgakanyā devakanyā gandharvī kinnareśvarī <br /> moharātrī mahārātrī dāruṇā bhāsurāmbarā .. 42.. | nāgakanyā devakanyā gandharvī kinnareśvarī <br /> moharātrī mahārātrī dāruṇā bhāsurāmbarā .. 42.. | ||
|- | |- | ||
| 186.|| - || nāgakanyā || Дочь змей, [[Наги|нагов]] | | 186 .|| - || nāgakanyā || Дочь змей, [[Наги|нагов]] |- | ||
|- | | 187 .|| - || devakanyā || Дочь богов |- | ||
| 187.|| - || devakanyā || Дочь богов | | 188 .|| - || gandharvī || Происходящая из [[Гандхарвы|гандхарвов]] |- | ||
|- | | 189 .|| - || kinnareśvarī || Повелительница [[Киннары|киннаров]] |- | ||
| 188.|| - || gandharvī || Происходящая из [[Гандхарвы|гандхарвов]] | | 190 .|| - || moharātrī || Вводящая в темноту, заблуждение |- | ||
|- | | 191 .|| - || mahārātrī || Великая ночь, темнота |- | ||
| 189.|| - || kinnareśvarī || Повелительница [[Киннары|киннаров]] | | 192 .|| - || dāruṇā || Суровая |- | ||
|- | | 193 .|| - || bhāsurāmbarā || Облачённая в солнечный свет |- | ||
| 190.|| - || moharātrī || Вводящая в темноту, заблуждение | |||
|- | | || colspan="3" | <br />विद्याधरी वसुमती यक्षिणी योगिनी जरा <br /> राक्षसी डाकिनी वेदमयी वेद\-विभूषणा .. ४३.. <br /> | ||
| 191.|| - || mahārātrī || Великая ночь, темнота | vidyādharī vasumatī yakṣiṇī yoginī jarā <br /> rākṣasī ḍākinī vedamayī veda\-vibhūṣaṇā .. 43.. | ||
|- | |||
| 192.|| - || dāruṇā || Суровая | |||
|- | |||
| 193.|| - || bhāsurāmbarā || Облачённая в солнечный свет | |||
|- | |- | ||
| 194 .|| - || vidyādharī || Хранительница знания |- | |||
| 195 .|| - || vasumatī || Суть [всего] превосходного |- | |||
| 196 .|| - || yakṣiṇī || [[Якшини]] |- | |||
| 197 .|| - || yoginī || [[Йогини]] |- | |||
| 198 .|| - || jarā || Старейшая |- | |||
| 199 .|| - || rākṣasī || Демоница |- | |||
| 200 .|| - || ḍākinī || [[Дакини]] |- | |||
| 201 .|| - || vedamayī || Наполняющая [[Веды]] |- | |||
| 202 .|| - || vedavibhūṣaṇā || Украшенная [[Веды|Ведами]] |- | |||
|- | |- | ||
| || colspan="3" | <br />श्रुतिः स्मृतिर्महाविद्या गुह्यविद्या पुरातनी <br /> चिन्त्याऽचिन्त्या स्वधा स्वाहा निद्रा तन्द्रा च पार्वती .. ४४.. <br /> | | || colspan="3" | <br />श्रुतिः स्मृतिर्महाविद्या गुह्यविद्या पुरातनी <br /> चिन्त्याऽचिन्त्या स्वधा स्वाहा निद्रा तन्द्रा च पार्वती .. ४४.. <br /> | ||
śrutiḥ smṛtirmahāvidyā guhyavidyā purātanī <br /> cintyā'cintyā svadhā svāhā nidrā tandrā ca pārvatī .. 44.. | śrutiḥ smṛtirmahāvidyā guhyavidyā purātanī <br /> cintyā'cintyā svadhā svāhā nidrā tandrā ca pārvatī .. 44.. |